Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Historia czynu niepodległościowego » Będą eksponowane… tradycje!
Będą eksponowane… tradycje! czwartek, 21 Czerwiec 2012, godz. 12:19

Miło mi poinformować, że Prywatne Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell’s Angel”, pp. Zygmunta i Jacka Krausów (przy ul. Konstytucji 3 Maja 23, w Wadowicach), przygotowuje kolejną ekspozycję…
Ta poświęcona będzie… tradycjom niepodległościowym 12 Pułku Piechoty…

A zarazem odpowiedzią na coraz liczniejsze pytania mieszkańców miasta oraz turystów o reklamowane nawet przez lokalne władze „muzeum tradycji niepodległościowych im. gminnego histeryka – Michała nazwisk dwojga”, przy ul. Mickiewicza 14.
Co prawda Autorzy nie chcą jeszcze ujawniać jej szczegółów, ale nieoficjalnie wiem, że będą tam pokazane liczne, nigdzie dotąd niepublikowane fotografie, dokumenty oraz pamiątki po żołnierzach tej słynnej i z sympatią wspominanej, zwłaszcza przez starszych mieszkańców, wadowickiej jednostki wojskowej.
Jednocześnie wszyscy musimy zdać sobie sprawę, że długoletnia, ciężka i bardzo kosztowna praca, szczególnie Zygmunta Krausa, przybliżająca nam historię różnych ludzi i środowisk oraz promująca miasto, nigdy nie była i nadal nie jest doceniana przez lokalne władze samorządowe, które wolą faszerować turystów replikami oraz elektronicznymi wizualizacjami tego, co same zniszczyły!

W przeciwieństwie do władz i przedstawicielstw dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce. Dowodem… ostatnie zaproszenie otrzymane od Konsula Generalnego USA w Krakowie, na uroczyste obchody „236. Rocznicy Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki”, podczas których równie uroczyście zostaną pożegnani dyplomacji opuszczający
– po kończącej się kadencji – krakowski Konsulat.

Jednak to jeszcze nie wszystko…
Już dzisiaj mogę poinformować, że 13 września br., na terenie Muzeum przy ul. Konstytucji 3 Maja, odbędzie się promocja biografii Władysława Jana Nowaka, autorstwa Squadrona Ladera, której jeden rozdział poświęcony jest Muzeum Zygmunta i Jacka Krausów, gdzie również wystawione są pamiątki po tym wybitnym polskim lotniku.

Na koniec przypomnę, że dzięki uprzejmości pani Marii Nieć-Cedrowskiej, sylwetkę Władysława Jana Nowaka prezentowałem przed laty na łamach Pisma Regionalnego Ziemi Wadowickiej „Nad SKAWĄ”.

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT