Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Historia czynu niepodległościowego » Brytyjczycy honorują polskich lotników…
Brytyjczycy honorują polskich lotników… poniedziałek, 10 Czerwiec 2013, godz. 22:25

Na początek przypomnę, że 15 kwietnia 2013 roku, właściciel Prywatnego Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej – Zygmunt Kraus, wystąpił z wnioskiem do Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego, o nadanie pośmiertnie Orderu Orła Białego majorowi pilotowi Władysławowi Janowi Nowakowi, pochodzącemu z Choczni uczestnikowi walk o Wielką Brytanię. Był pierwszym w historii walk powietrznych podczas II wojny światowej pilotem, który zestrzelił hitlerowski samolot nad Londynem podczas lotów nocnych.
Z pisma Kancelarii Prezydenta RP z dnia 10 maja br., możemy się dowiedzieć, że wnioskowi Zygmunta Krausa nadane zostały procedury określone przez prawo, celem jego realizacji.

Tragiczną historię majora pilota Władysława Jana Nowaka, zainteresowani mogą poznać z biografii, pamiętnika jaki ukazał się staraniem Jego córki – Krysi Michna-Nowak, w języku angielskim oraz polskim.


Brytyjczycy oraz Polacy „na wyspach” mogą poznać tę historię również z objazdowej wystawy poświęconej polskim lotnikom walczącym o Anglię, na której major pilot Władysław Jan Nowak ma swoje zasłużone miejsce.


Prezentowaną tu fotografię z wystawy wraz z jej opisem, przesłała Zygmuntowi Krausowi właśnie Córka tego dzielnego, a jakże zapomnianego przez Ojczyznę Pilota…
Brytyjczycy potrafią, a Polska i Polacy?

Nas nie stać!
Nawet na pielęgnowanie słów wadowiczanina, któremu ten „naród” jest podobno tak wierny, a którymi to On przestrzegał, że… Naród, który zapomina o swojej historii, traci własną tożsamość!

Na zakończenie dodam, że jeżeli wniosek Zygmunta Krausa zostanie sfinalizowany, będzie to prawdopodobnie pierwszy w historii Rzeczypospolitej przypadek nadania Orderu Orła Białego pośmiertnie polskiemu pilotowi, walczącemu o wolność swojej Ojczyzny pod brytyjskim niebem…

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT