Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Z kart historii » Brzeźnica na starych mapach…
Brzeźnica na starych mapach… wtorek, 13 Marzec 2012, godz. 14:05

W lipcu ubiegłego roku Polskę obiegła wiadomość o niespotykanym dotąd w kraju odkryciu archeologicznym w Brzeźnicy, gdzie z wód Wisły wynurzył się fragment drewnianego galara, statku rzecznego z przełomu XVIII i XIX wieku, którym właśnie po Wiśle przewożono ładunki. Znalezisko zainteresowało władze gminy Brzeźnica, na terenie której bogate były tradycje wiślanego transportu.
Jeszcze w lipcu ub. roku Urząd Gminy w Brzeźnicy, podpisał porozumienie o współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie, które przygotowało plan wydobycia galaru oraz koncepcję jego ekspozycji.
Dzisiaj można mówić o kolejnym sensacyjnym odkryciu, niejako uzupełniającym tamto ubiegłoroczne…
Odnaleziony został zbiór pergaminowych map, wykonanych ręcznie w Krakowie, w listopadzie 1901 roku.
W skład zbioru wchodzą trzy arkusze pergaminowe, dokumentujące zawarte na nich dane w skali 1:2880.
Na pierwszym, o wymiarach 73,5 x 52 cm, przedstawiono „Plan sytuacyjny obejmujący gunta ulegające zalewowi położone w gminie katastralnej Brzeźnica”.
Na drugim, o wymiarach 51 x 42,5 cm, wyrysowany został „Plan położenia rzeki Wisły w gminie kat: Brzeźnica wykonany do operatu technicznego do L.cz.M.c.II. 281/1”.
Trzeci arkusz, o wymiarach 59 x 90 cm, to „Szkicowe przedstawienie stanu wód powodziowych w Gminie Brzeźnica w 1818, 1884, 1881 i 1901 roku”.
Każdy arkusz zbioru opatrzony został pieczęciami i własnoręcznymi podpisami dwóch wykonawców.
Pierwszym był Adam Boznański, inżynier i budowniczy, znawca techniczny – sądownie zaprzysiężony, drugim: Janusz Rawicz Niedziałkowski, rządowo upoważniony inżynier budowy w Krakowie.
Jak nie trudno zauważyć, przez ponad sto lat Wisła zmieniła bieg po terenie gminy katastralnej Brzeźnica. No i w 1901 roku nie było jeszcze… kanału!
Zbiór ten jednak pozostaje w rękach prywatnych i nie podzieli losu odnalezionego w nurtach Wisły galara.

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT