Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » SSLW RP O/KRAKOWSKI » „California Rocket” otwiera turystyczny szlak – „Lotnicze ślady w Karpatach”…
„California Rocket” otwiera turystyczny szlak – „Lotnicze ślady w Karpatach”… poniedziałek, 21 grudzień 2015, godz. 18:07

00000Tradycyjnie już spotkaliśmy się w Ochotnicy Górnej, aby upamiętnić po raz kolejny katastrofę amerykańskiego Liberatora B-24J, który 18 grudnia 1944 roku rozbił się na południowym stoku grzbietu Kiczora-Przysłop-Gorc. Z katastrofy uratowało się dziewięciu członków załogi amerykańskiego bombowca o nazwie własnej „California Rocket”. Do dzisiaj tajemnicą pozostają losy dowódcy tej maszyny – porucznika Williama J. Beimbrinka. Oficjalnie mówi się, że oddał życie aby ratować swoich kolegów, jednak żadnych jego szczątków nie znaleziono ani w kabinie rozbitego samolotu, ani na miejscu tragedii.

00001Wróćmy jednak do uroczystości z dnia 20 grudnia br., która w tym roku miała szczególną oprawę.
I to nie tylko ze względu na udział w niej Konsula USA w Krakowie, ale głównie dlatego, że to właśnie w Ochotnicy Dolnej dokonano odsłonięcia pierwszej tablicy turystycznego szlaku – Lotnicze Ślady w Karpatach, zrodzonego i realizowanego z inicjatywy pasjonatów lotniczych historii II wojny światowej.
Kolejne tablice – drugą odsłonimy już w najbliższą niedzielę, 27 grudnia, w Szczawie – staną w miejscach związanych z lotnictwem amerykańskim, angielskim i polskim, niosącym wolność Rzeczypospolitej.
Będzie to jak na razie jedyny edukacyjny szlak historyczny, przybliżający nie tylko młodemu pokoleniu, ale nam wszystkim, kolejne miejsca oraz historię załóg i samych maszyn bojowych, zadających cios hitlerowskiemu okupantowi na drodze lotnictwa alianckiego do nie tylko polskiej Niepodległości.
Powstanie tego szlaku turystycznego, to głównie zasługa swego rodzaju zapaleńców z Muzeum Armii Krajowej, Politechniki Krakowskiej, PTTK, krakowskich stowarzyszeń lotniczych oraz gospodarzy poszczególnych gmin…

01-Fragment mapy szlakuJak możecie Państwo zauważyć, na fragmencie mapy01-Legenda do mapy szlaku tego jedynego w swoim rodzaju szlaku turystycznego oznaczone są również Wadowice oraz Zygodowice.
Czy jednak te tablice szlaku Lotniczych Śladów tutaj zostaną zamontowane?
Na pewno chcieliby tego pomysłodawcy i organizatorzy tej wspaniałej historycznej inicjatywy…
Ale…
. . .

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT