Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Historia czynu niepodległościowego » Dziedzictwo historyczne Konfederacji Barskiej…
Dziedzictwo historyczne Konfederacji Barskiej… niedziela, 26 Maj 2013, godz. 17:30

Właśnie teraz, w Oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu, którym jest Dwór w Stryszowie, rozpoczynają się uroczystości otwarcia wystawy „Wiara i Wolność”, którą organizatorzy pokazują dziedzictwo historyczne Konfederacji Barskiej.

Obok samego otwarcia wystawy, w programie uroczystości również wręczenie nagród uczestnikom kolejnej już edycji Rajdu Szlakiem Konfederacji Barskiej, zainicjowanego w 2002 roku, podczas pierwszej wystawy ze zbiorów Prywatnego Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell’s Angel” – Zygmunta Krausa, poświęconej Konfederatom, prezentowanej w Gimnazjum w Brodach.

Uczestnicy dzisiejszej uroczystości obejrzą również sztukę fechtunku, którą zaprezentuje Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej, a także wysłuchają koncertu Jacka Kowalskiego z zespołem „Monogramista”.

Trudno przy tej okazji nie wspomnieć, że na zaproszenie Wójta Gminy Stryszów – pana Jana Wacławskiego, jednym z organizatorów tej wystawy jest tak u nas dyskryminowane, obłożone przez wadowicki samorząd gminny cenzurą z czasów stalinowskich, Prywatne Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell’s Angel” Zygmunta Krausa, którego nie wszystkie eksponaty z czasów Konfederacji zmieściły się w głównej sali wystawienniczej Dworu w Stryszowie i dlatego w całości pokazane zostaną dopiero 13 września br., podczas uroczystości upamiętniających zygodowicką tragedię amerykańskiego Liberatora B-24 w Muzeum przy ul. Konstytucji 3 Maja 23 A, w Wadowicach.

Jednak przy tej okazji trzeba wręcz zapytać, czy to nie wstyd, że tak traktuje się w Wadowicach placówkę kultury i właściciela unikalnych zbiorów przez „samorząd” zawsze wierny Janowi Pawłowi II?
I na to pytanie odpowiedzcie sobie Państwo sami…
Szczególnie, że rzadko trafia się dzień, aby w mojej „Galerii u Brodacza” ktoś nie pytał o promowane szeroko przez ten sam „samorząd” nieistniejące przy ul. Mickiewicza w Wadowicach „muzeum czynu niepodległościowego” Michała nazwisk dwojga, nadwornego histeryka papieskiej burmistrz!

Dlatego trudno nie postawić tu również tezy, że takie traktowanie w zasadzie tego jedynego w Wadowicach Muzeum, wskazuje nie tylko na „chrześcijańsko-patriotyczny” szowinizm Filipiakowej i jej watahy, ale też na „szacunek”… zarówno dla naszej wspólnej historii jak i do turystów przybywających tu podobno z całego świata!
A jednocześnie daje pełen obraz „uczciwości” wadowickiej władzy samo… rządzącej się, wypadający jakże szaletowo i w jakże jaskrawych barwach przy uczciwości, rozsądku i szacunku dla przeszłości samorządu Gminy Stryszów oraz wójta Jana Wacławskiego!


I właśnie dlatego zmuszony tu jestem poinformować, że podczas tej wystawy obowiązuje całkowity zakaz kopiowania bądź rejestrowania w jakiejkolwiek formie zbiorów Zygmunta Krausa – o czym w sali ekspozycyjnej informuje stosowny zapis, a każde naruszenie praw autorskich, zarówno w stosunku do prezentowanych w Dworze w Stryszowie eksponatów, jak i fotografii publikowanych na tym blogu spotka się z ostrą, określoną przez prawo reakcją właścicieli tych praw.

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT