Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Coś z kultury » Dziękuję…
Dziękuję… sobota, 28 styczeń 2012, godz. 10:28

Właśnie w WCK, zakończył się doroczny, dziewiąty już koncert „Dobrodzieje Kultury”, będący hołdem tej sprawnie działającej placówki dla jej Sponsorów, nie tylko finansowych. Część oficjalną imprezy prowadził Dyrektor WCK, pan Piotr Wyrobiec, który w sposób bardzo prosty ale jakże szczery, podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc instytucji Kultury (oczywiście przez duże „K”), którą kieruje oraz swoim współpracownikom (co wśród pracodawców jest obecnie rzadkością). W bardzo przystępny sposób przedstawiony został publiczności również dorobek Wadowickiego Centrum Kultury za 2011 rok, w którego propozycjach każdy może znaleźć coś dla siebie. Bez względu na granice wiekowe.

Trudno zapamiętać wszystkie instytucje i osoby uhonorowane zaszczytnym tytułem „Dobrodzieja Kultury”, jednak miło mi poinformować, że pośród nich znalazły się wadowickie banki, m.in. Alior Bank i BGŻ, Starostwo Powiatowe, Szkoła Muzyczna Yamaha, wadowicka Komenda Hufca ZHP oraz liczne firmy prywatne.

Obok symbolicznych dyplomów „Wadowickie Centrum Kultury” przygotowało zarówno dla „Dobrodziejów Kultury”, jak i licznie zgromadzonej widowni recital Edyty Geppert, wokalistki z pierwszej półki polskich wykonawców!

I tu przyznam, że podczas występu pani Edyty czułem na sali obecność… Adama Deca, wspaniałego, nieżyjącego już autentycznego Dobrodzieja Kultury, nie wiem czy kiedykolwiek uhonorowanego przez wadowickie władze samorządowe za wkład pracy, jaką za swojego życia włożył tu, „… w tym mieście, gdzie wszystko się zaczęło”, w szerzenie Kultury i promocję Wadowic?

I szczerze się uśmiechnąłem, kiedy usłyszałem, że pani Edyta Geppert zaczyna śpiewać o… biednych i bogatych…, o pochwale dla mamony, dzięki której właśnie ten bogaty wszystko może…, może być bezkarny!

Nie posłuchacie, ale przeczytajcie słowa tej piosenki zatytułowanej „Chwalcie potęgę pieniądza…”.

„Szczęście sprzyja bogatemu A nieszczęście ubogiemu W uszy wiatr wciąż wieje temu Złote jabłka zaś tamtemu

Chwalcie potęgę pieniądza…
Bogacz zawsze się wywinie Choćby był w najgorszej bździnie Choćby nie wiem jak dołował Stróż go Anioł wyratował
Chwalcie potęgę pieniądza
Dla biednego kazamaty I policja, tęgie baty Kijem grzbiet mu wygarbują Nie namaszczą, zakopują
Chwalcie potęgę pieniądza
Złoto, niebo i zaszczyty Kaudum pełny, żywot syty Przyjaciele i wesele Gdy kto ma dukatów wiele
Chwalcie potęgę pieniądza
Kto ubogi był ten będzie Żył w robactwie, umrze w nędzy Pod płotem go pochowają Duszę diabłu zaprzedają

Chwalcie potęgę pieniądza
Choćbyś gwałcił, choćbyś grzeszył Choćbyś kogoś nożem przeszył Choćbyś osrał dostojnika Za pieniądze się wymigasz
Chwalcie potęgę pieniądza
Choćbyś w cnocie żył ubogi Nie dla Ciebie nieba progi Od bram raju Cię odpędzą Bo im brzydko waniasz nędzą
Chwalcie potęgę pieniądza
Bóg też bogatemu sprzyja Przykazanie z nim omija Prowadzi go jak za rączkę Raz w rozkosze, raz w rzeżączkę
Chwalcie potęgę pieniądza
Biedny pójdzie raz na kurwy Już go męczą, głowę urwą Bogacz z burdla do burdelu Idzie w szczęściu i weselu

Chwalcie potęgę pieniądza”

I wówczas właśnie przed oczami stanęły mi władze samorządowe mojego rodzinnego miasta, okradające budżet gminy i bogate w… mamonę oraz właśnie ś.p. Adam Dec, ten mój Przyjaciel jakże bogaty… swoją skromnością dorobkiem artystycznym i… sercem otwartym na drugiego człowieka, a jednocześnie jakże ubogi we wszystko… co nieuczciwe, zakłamane!

I za ten właśnie utwór, którym Edyta Geppert tak dobitnie wyśpiewała to wszystko, co takie zaściankowe i wadowickie, serdecznie pani Edycie Geppert dziękuję!

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT