Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Z kart historii » Generał Józef Haller i Jego „Błękitna Armia” w Domu Ludowym w Jurczycach…
Generał Józef Haller i Jego „Błękitna Armia” w Domu Ludowym w Jurczycach… sobota, 12 sierpień 2017, godz. 21:46

0000Dzisiaj w Jurczycach, przy trasie Wadowice-Skawina /przez Stanisław Górny, Przytkowice/, gdzie 13 sierpnia 1873 roku /144 lata temu/ urodził się gen. Józef Haller, z okazji ogłoszonego przez Senat RP Roku Generała Hallera i Jego „Błękitnej Armii”, otwarta została dwudniowa wystawa ze zbiorów miejscowego pasjonata nie tylko lokalnej historii – Adama Woźniczki.

Podczas uroczystości otwarcia Autor wystawy został uhonorowany przez Prezesa Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – płk pil. Stanisława Wojdyłę – medalem Stowarzyszenia, a przez Autora tej relacji okolicznościową kopertą upamiętniającą wystawę, wydaną w limitowanym nakładzie, której mottem przewodnim jest portret gen. Józefa Hallera autorstwa Teda Kwiatkowskiego /USA/, którego oryginał udostępnił ze swoich zbiorów Zygmunt Kraus, właściciel prywatnego Muzeum „Hell’s Angel” z Wadowic.
. . .
0001
……………………………………………………………………………………………………………

Adam Woźniczka – autor wystawy, poświęconej gen. Hallerowi oraz 100. rocznicy powstania „Błękitnej Armii”, w Domu Ludowym w Jurczycach, graniczącym z posiadłością rodziny Hallerów, pokazuje oryginalne pamiątki po Generale i Jego żołnierzach.
A więc pamiątki wyjątkowe, dzisiaj już wręcz perełki historyczne po tym wielkim Człowieku i Jego Armii, których mogą Adamowi pozazdrościć nie tylko prywatni kolekcjonerzy, ale też największe muzea w kraju i poza jego granicami.

Rarytasem wystawy jest również, że każdy zwiedzający, na przygotowanej przez Autora pamiątce z wystawy, może własnoręcznie odcisnąć jedyny znany polskiej historii stempel z wizerunkiem generała Józefa Hallera.

Dla wszystkich zainteresowanych może nie najlepszą informacją będzie, że tę naprawdę wyjątkową wystawę można zwiedzić jeszcze tylko jutro, w godz. od 15:00 do 18:00.
Ale, że z Wadowic do Jurczyc, to jak ten przysłowiowy „rzut beretem”, każdy zainteresowany może zrobić sobie niedzielną wycieczkę, aby obejrzeć coś, co może zostanie powtórzone dopiero za kilka lat…
. . .
0001a 0001b 0001c 0001d 0002 0003 0003a 0005 0006 0008 0013 0014
……………………………………………………………………………………………………………

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT