Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » SSLW RP O/KRAKOWSKI » Izba Tradycji Lotniczych w Ligocie Dolnej…
Izba Tradycji Lotniczych w Ligocie Dolnej… poniedziałek, 25 Maj 2015, godz. 11:13

0000W minioną sobotę, w drodze do Wrocławia, gdzie jechaliśmy do tamtejszego Klubu Lotnika „Loteczka” na uroczystości uhonorowania „Złotą Lotką” najstarszego seniora Krakowskiego Oddziału Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – płk pil. Ludwika Krempy, na chwilę w okolicy Gogolina zjechaliśmy z autostrady A4, aby dotrzeć do Ligoty Dolnej. I tak, dzięki uprzejmości Przyjaciela, kolegi z naszego Stowarzyszenia, miałem okazję poszerzyć swoją wiedzę historyczną oraz pasję, o nieznane mi dotąd zbiory Izby Tradycji Lotniczej.
Płk doc. dr Jerzy Kuck wraz z Małżonką pokazali mi miejsce wręcz magiczne, nieznane dotąd nawet ze słyszenia.

Obok obejrzenia dosyć pokaźnych zbiorów miałem też okazję dowiedzieć się, iż Izbę tą otwarto 4 lipca 2009 roku. I w przeciwieństwie do realiów wadowickich, w uroczystości tej brały udział władze regionalne: Starosta Strzelecki Józef Swaczyna, Przewodnicząca Rady Miejskiej Teresa Smoleń, Burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc, radni Gminy i Powiatu. Uroczystość miała dostojny charakter. Proboszcz parafii w Wysokiej – Jan Sacher poświęcił ten wspaniały obiekt historii lotniczej. Następnie wystąpili sołtys Ligoty Dolnej, a zarazem inicjator i opiekun tego miejsca historii – Waldemar Wotka oraz burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc, którzy powitali serdecznymi słowami wszystkich uczestników uroczystości i wyrazili wielki szacunek dla przybyłych seniorów lotnictwa, kiedyś latających w Ligocie Dolnej. Bo to tam szkolenie szybowcowe oraz samolotowe odbywał w latach sześćdziesiątych m.in. członek Krakowskiego Oddziału SSLW RP – kol. Paweł Tyrała – prof. zw. dr hab., pułkownik pilot, naukowiec oraz publicysta, zmarły przedwcześnie w dniu 20 października 2013 roku.

Nie będę ukrywał, iż to miejsce zrobiło na mnie ogromne wrażenia. Znajduje się tam bowiem – podobnie jak w Prywatnym Muzeum Polsko-Amerykańskim „Hell’s Angel” – wiele wspaniałych, ocalałych przez lotników autentycznych pamiątek związanych z tradycjami lotniczymi Ligoty Dolnej, zarówno tymi z okresu okupacji hitlerowskiej jak też już powojennymi.

Po zwiedzeniu ekspozycji pan Waldemar Wotka zaprosił nas na kawę i wyśmienite wypieki regionalne, dopełniające tradycję tego miejsca.
Jednak, że naglił nas czas spotkania we Wrocławiu, umówiliśmy się wstępnie na kolejną wizytę, aby już na spokojnie nie tylko obejrzeć wszystkie zgromadzone tam eksponaty, ale też zainicjować szerszą współpracę pomiędzy Izbą Tradycji Lotniczych w Ligocie Dolnej ze SSLW RP, a może także pomiędzy panem Waldemarem Wotka i jego Rodziną, która wspiera Go w tej jego pasji – z kol. Zygmuntem Krausem...
Zwłaszcza, że z tego co usłyszałem, pan Waldemar nie boryka się z problemami, które tak bardzo utrudniają działalność Zygmunta Krausa i Jego prywatnego Muzeum. Tam daje się odczuć realną pomoc lokalnych władz, dla których Izba pamięci Lotniczej jest chlubą na turystycznej mapie regionu, a nie jak Muzeum „Hell’s Angel” dla władz Wadowic – solą w oku!

Te kilka fotografii, które zamieniłem w relację wideo, niech pozwolą Państwu w sposób bardzo skromny a zarazem ograniczony poznać to miejsce, chociaż nie wątpię, iż przyjdzie również czas na bardziej obszerny materiał, a może też na relację pana Waldemara Wotki o jego zaangażowaniu i pracy na rzecz ratowania lokalnych dla Ligoty Dolnej historii oraz dóbr kultury.

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT