Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Historia czynu niepodległościowego » Kolega Zygmunt pokaże Wam Polaków drogę do… niepodległości!
Kolega Zygmunt pokaże Wam Polaków drogę do… niepodległości! poniedziałek, 16 październik 2017, godz. 12:46

Droga doJuż tylko nieco ponad rok czasu pozostało do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, niepodległości Ojczyzny wcześniej gnębionej jarzmem zaborów.
Należy też odnotować, iż w ub. tygodniu Prezydent Stanów Zjednoczonych A.P., kolejną rocznicę śmierci Generała, ogłosił Dniem Kazimierza Pułaskiego – Bohatera dwóch Narodów, walczącego o wolność Polski i Ameryki.

I chociaż wydawałoby się, że ponad rok, to czasu aż nadto, aby przygotować się do obchodów tej jakże ważnej dla Polski i Polaków rocznicy, dla kol. Zygmunta Krausa to już czas do przygotowania chyba największej w ponad 27. letniej historii Prywatnego Muzeum Polsko-Amerykańskiego „Hell’s Angel” wystawy, poświęconej zarówno życiu Polaków pod zaborami, ale przede wszystkim drodze naszego Narodu, naszych przodków do niepodległości…
MedalSzczegółów wystawy zdradzić nie mogę, bowiem bogactwem zbiorów i wartością historyczną pokazanych na niej oryginalnych eksponatów będzie ona zaskoczeniem nie tylko dla zwiedzających, ale podejrzewam, że głównie dla historyków.

Jednak, by uchylić rąbka tajemnicy podam, że jedno z głównych miejsc pośród zbiorów zajmą oryginalne rękopisy Ignacego Paderewskiego, dokumentujące zarówno powstanie Gniazd Sokolich jak też Armii Tadeusza Kościuszki, przemianowanej później na Błękitna Armię gen. Józefa Hallera…
. . .
DSC_8606
………………………………………………………….

DSC_8602Nieskromnie dodam, że są to rękopisy, a więc oryginalne /jak zresztą wszystkie w tym Muzeum/ eksponaty, a tym samym niepowtarzalne, uratowane przed zniszczeniem przez Zygmunta Krausa, który po prostu wykupił je za zarobione przez siebie pieniądze, aby nie zostały przemielone z tonami innej makulatury…

Co jeszcze będzie?
Oj, dużo!
Bardzo dużo!
M.in. oryginalnych dokumentów, map, grafik i fotografii z okresu minionych stu lat walki o wolną Polskę.
Ale wszystko w swoim czasie…

Bo chociaż głowę mam jedną, stawiam ją pod obcięcie w zakładzie, że żadna inna placówka muzealna, nie tylko w Wadowicach, ale podejrzewam, że również w całym kraju, nie pokaże tak wartościowych zbiorów, które nie tylko przypomną trud walki o wolność Rzeczypospolitej oraz jej Bohaterów, ale przede wszystkim bogactwo zbiorów Zygmunta Krausa, lekceważonych przez władze, nie tylko lokalne!

000000000Godne odnotowania jest tu również, iż tę autorską wystawę „Droga do Niepodległości”, Zygmunt Kraus będzie dedykował naszemu wspólnemu Przyjacielowi, zmarłemu w styczniu br. gen. bryg. pil. Ludwikowi Krempie, weteranowi Bitwy o Anglię, Kawalerowi Krzyża Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyża Walecznych oraz innych najwyższych odznaczeń wojskowych oraz państwowych, zarówno brytyjskich jak i polskich!

Na koniec dodam, iż z niecierpliwością będę oczekiwał kroków, jakie na tą jakże ważną dla naszej historii rocznicę poczynią tak od lat reklamowane placówki muzealne Wadowic?
A w głównej mierze ta reklamowana przed posła na Sejm RP, a zarazem historyka – dra Józefa Brynkusa, której ów Pan patronuje nawet na bardzo ważnych konferencjach naukowych!

Oczywiście, że mam tu na myśli niewidziane „muzeum” poselskiego „magistra” z kropką – Michała nazwisk dwojga, który miał nie tylko lat temu już ileś zainwestować 300.000,- złotych, ale przede wszystkim otworzyć „wrota” tej placówki…
Niestety, jak na razie jedynym sukcesem onego „muzealnika” i „magistra” z kropką w jednym, było… bicie i zrzucanie ze schodów ludzi, którzy przychodzili doń i domagali się… zwrotu swoich zbiorów!
Co niestety do dzisiaj nie spotkało się z poselską krytyką…
Wręcz przeciwnie!
Pan Poseł broni tej nicości i czynów swojego „magistra” z kropką niczym… niepodległości!
. . .
000000
………………………………………………………….

A więc może pan Poseł postara się zrehabilitować i też coś…
Pokaże!
No może chociaż ze „zbioru” swoich… zakłamanych asystentów? 😛
Bo za Zygmunta Krausa i jego prywatne Muzeum mówią fakty…
I to nie tylko te /z uwagi na ich ogrom/, pokazane tym jakże skromnym materiałem!
. . .

 

 

 

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT