Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Historia czynu niepodległościowego » Na początku był… chaos!
Na początku był… chaos! piątek, 14 Czerwiec 2013, godz. 14:58

W Muzeum Zygmunta Krausa już trwają intensywne przygotowania do obchodów 69. rocznicy zestrzelenie amerykańskiego Liberatora B-24 „Hell’s Angel” nad Zygodowicami. Modyfikacji oraz odświeżeniu poddawane są dotychczasowe ekspozycje, a także przygotowywane jest miejsce pod zbiory wystawiane obecnie w Dworze w Stryszowie, filii Muzeum na Wawelu, gdzie stanowią główny trzon wystawy „Wiara i Wolność”, organizowanej wespół z Wójtem Gminy – panem Janem Wacławskim, a poświęconej pamięci Konfederatów Barskich.
Tu dodam, że jest to prapremiera tej wystawy, bowiem wcześniej pokazywana była tylko jeden raz, w 2002 roku, w Gimnazjum w Brodach, gdzie z inicjatywy właściciela zbiorów narodził się organizowany do dzisiaj Rajd Szlakiem Konfederatów Barskich.
Następnie przez jedenaście lat zbiory te zalegały w magazynie Zygmuntowego Muzeum
.

Tu warto dodać, że już po przygotowaniu stryszowskiej wystawy Zygmunt Kraus natrafił na wiarygodne źródła, które w dużej mierze zmieniają bieg historii sprzed prawie 250. lat… Ze źródeł tych wynika, iż przed upadkiem Konfederacji i wyjazdem do USA, Kazimierz Pułaski nie bronił się – jak dotąd przypuszczano – na zamku Lanckorońskim, nawet w Lanckoronie nie był, tylko walczył z wojskami rosyjskimi w kościele parafialnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, tym w Rynku. Tam został ranny i kiedy sytuacja wydawała się już wręcz beznadziejna, salwował się wraz ze swoimi kompanami ucieczką w kierunku Brodów, Stronia, Skawinek i dalej w stronę Orawy.
Myślę, że bliżej ta historię poznają uczestnicy wrześniowych obchodów…

Wszak na razie, jest tu
– jak na fotografii – chaos, podobny temu, z którego rodziło się każde nowe… życie!

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT