Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Z kart historii » Nieznana historia Apolonii i Edwarda Byrskich…
Nieznana historia Apolonii i Edwarda Byrskich… poniedziałek, 8 Luty 2016, godz. 10:57

ApoloniaPo materiale, którym przybliżyłem Państwu rocznicę wyzwolenia Wadowic spod okupacji hitlerowskiej, a także przywołałem kilka „okruchów” z historii okupacyjnej miasta oraz tych z lat już po wyzwoleniu, napisała do mnie pani Elżbieta.
Swoją korespondencją poszerzyła nieznane nam dotąd losy pani Apolonii oraz pana Edwarda Byrskich, działaczy organizacji Orzeł Biały, wspomnianych w tamtym materiale…

Pisząc w imieniu Rodziny Byrskich, pani Elżbieta podała:

„…Chcielibyśmy dopowiedzieć kilka słów na temat losów Edwarda i Apolonii. Jak pisałam w poprzednim e-mailu Edward zginął, Apolonia przeżyła. Edward Byrski po aresztowaniu przez Niemców przetrzymywany był w więzieniu w Katowicach a następnie przewieziony do KL Auschwitz – 9.03.1942 roku, gdzie zginął w dwa miesiące później, 21.05.1942 roku. Jego córka, Apolonia została osadzona początkowo w Mysłowicach a potem przewieziona do Ravensbruck. Przebywała tam od 1942 prawie do końca wojny. Znalazła się w grupie 12500 więźniów narodowości polskiej ewakuowanych na leczenie do Szwecji z obozów koncentracyjnych na terenie Niemiec w ramach akcji prowadzonej z ramienia szwedzkiego Czerwonego Krzyża przez hr. Folke Bernadotta, bratanka króla Szwecji, Gustava V.
Apolonia mieszka w Szwecji.
W 2008 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za działalność na rzecz Polski i Polaków w czasie stanu wojennego i współtworzenie Komitetu Solidarności z Polską”.

Panią Apolonię (Byrską) Högestätt widzicie Państwo powyżej, na fotografii autorstwa Dany Platter /PoloniaInfo/, przesłanej mi przez panią Elżbietę, która uzupełniła swoją powyższą informację, dodając w kolejnym liście, iż „… mężem pani Apolonii został Eje Högestätt, szwedzki historyk sztuki, scenarzysta, filmowiec, pisarz, dyrektor muzeów w Lund, Södertälje i Malmö. Wielki przyjaciel Polaków i Polski. Zapraszał do udziału w wystawach szwedzkiej sztuki współczesnej wielu artystów z naszego kraju, m.in. Władysława Hasiora, Magdalenę Abakanowicz czy Zbigniewa Makowskiego.
Apolonia i Eje (który zmarł w 1986 roku) mają troje dzieci, 2 córki (jednaj jest prawniczką, druga ekonomistką) oraz syna (profesor kardiologii). Pani Apolonia ma aktualnie 96 lat.”.

Na koniec pani Elżbieta dodała, że swojej córce dała na imię Apolonia, aby pamięć o tamtych trudnych czasach była zawsze obecna w Jej Rodzinie.

Od siebie dodam tylko, że pamięć o Rodzinie Byrskich powinna być również na stałe obecna w świadomości mieszkańców naszego regionu oraz na kartach historii Wadowic.
Dodam również, że nieco więcej informacji znajdziecie Państwo w materiale Michała Haykowskiego z 2008 roku, zatytułowanym „Polskie odznaczenia za szwedzką pomoc humanitarną”, do którego Państwa odsyłam.

Na koniec pozostaje mi tylko podziękować pani Elżbiecie za przekazanie tej nieznanej, jakże tragicznej, a zarazem jakże pięknej historii bohaterów z Wadowic oraz kolejnego fragmentu historii naszego miasta.
Historii tworzonej przecież właśnie z fragmentów życia jego mieszkańców…

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT