Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » SSLW RP O/KRAKOWSKI » Ojczyzna to ziemia i groby…
Ojczyzna to ziemia i groby… poniedziałek, 2 Listopad 2015, godz. 21:11

00000Wczoraj – Świętem Zmarłych – rozpoczął się przedostatni miesiąc br. roku – listopad, zwany też Miesiącem Pamięci. Odwiedzamy groby swoich bliskich.
Ale nie tylko… Bo z zadumą przystajemy również przy mogiłach przyjaciół i znajomych, często też takich, którzy przecież jeszcze wczoraj byli pośród nas.

I ten sam listopadowy obyczaj zapisał się w tradycji Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, którego członkowie pamiętając o swoich bliskich zmarłych, nie zapominają też o zmarłych lotnikach, zarówno tych, którzy ginęli za wolność Ojczyzny, jak i tych, którzy stracili życie w katastrofach lotniczych bądź odeszli już z tego ziemskiego padołu z uwagi na swój wiek…
Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy ile lotniczych mogił kryje ziemia naszego regionu, ziemia śląsko-małopolska…

Obok całych lotniczych kwater na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, czy Obelisku w Zygodowicach, upamiętniającego sześciu lotników amerykańskiego Liberatora B-24 „Hell’s Angel”, pojedyncze mogiły ludzi spod znaku Polskich Skrzydeł kryją też okoliczne cmentarze.

Na terenie nam najbliższym m.in. w Kozach, na górze Żar, w Andrychowie, jakże bliskiej nam Choczni, a nawet na Cmentarzu Komunalnym w Wadowicach…
Wszystkie te mogiły odwiedziliśmy, upamiętniając nasze spotkanie z tymi co odeszli Światełkiem Pamięci oraz plakietką SSLW RP.

Pamiętajmy więc o Nich, słysząc wciąż żywe przecież słowa Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna to ziemia i groby, Narody tracąc pamięć tracą życie”
. . .

00001 Andrychów-02 Andrychów-04 DSC_4387 DSC_4388 DSC_4411 DSC_4413 DSC_4466 DSC_4483 DSC_4567 DSC_4572

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT