Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Historia czynu niepodległościowego » OŚWIADCZENIE…
OŚWIADCZENIE… środa, 20 sierpień 2014, godz. 13:14

Ponieważ coraz częściej w mediach i na stronach internetowych pojawiają się fałszywe informacje, jakoby na Wadowickiej Ziemi tegoroczne obchody poświęcone 70. rocznicy walk lotników amerykańskich o Polskę wolną od hitlerowskiego najeźdźcy  miały charakter dwudniowy, przy udziale w ich organizacji Wójta Gminy Tomice – oświadczam, że jest to informacja nieprawdziwa i nieścisła, o podłożu politycznym.

Uroczystości związane z upamiętnieniem wydarzeń sprzed 70. lat od co najmniej trzech dekad odbywają się tradycyjnie w dniu zygodowickiej tragedii – 13 września i też tradycyjnie w Prywatnym Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell’s Angel”, u kol. Zygmunta Krausa.
W tym roku jednak spotkamy się nie o godz. 16:00, jak to miało miejsce w latach poprzednich, ale z uwagi na wpisanie Muzeum „Hell’s Angel” w program uroczystości 70. lecia walk Amerykanów o wolną Polskę, obchodzonych tego dnia również w innych placówkach i miejscowościach związanych historycznie z amerykańskimi lotnikami – o godz. 12:00.

W uroczystościach obok przedstawicieli administracji amerykańskiej weźmie też udział najbliższa rodzina Vernona O. Christensena – zmarłego w 2012 roku bliskiego przyjaciela Zygmunta Krausa – pilota, który przeżył zygodowicką tragedię i zaszczycił organizowane przez kol. Zygmunta obchody 50. rocznicy zestrzelenia Liberatora B-24 nad Zygodowicami swoją obecnością…

I nie ulega wątpliwości, że od 1991 roku, w naszym regionie to właśnie dzień 13 września, wszedł do stałego kalendarza obchodów rocznicowych poświęconych lotnikom amerykańskim.

Dlatego tegoroczne organizowanie tych obchodów w dniu 12 września, wyłącznie dla mieszkańców tomickiej gminy, dodajmy sobie, że w roku wyborczym, przez władze samorządowe Gminy Tomice i przy współudziale wadowickiego Oddziału PTTK, ma wyłącznie charakter polityczny, z jasno określonym celem: fałszowania historii oraz łamania prawa autorskich, o czym pisałem już wcześniej.

Stąd też kłamliwe informowanie o tegorocznych, dwudniowych obchodach, tak ja kompromitujące działania lokalnych samorządowców na szkodę środowisk kombatanckich i lotniczych w 10. rocznicę powstania Muzeum „Hell’s Angel”, musi spotkać się z ostrą reakcją ze strony Stowarzyszeń lotniczych i kombatanckich oraz pozostałych środowisk i osób, które cenią sobie prawdę historyczną oraz obowiązujące prawo.

Bo historii udokumentowanej nie tylko nie można, ale przede wszystkim nie da się zakłamać…

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT