Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Historia czynu niepodległościowego » Rozpoczęliśmy kolejny rok…
Rozpoczęliśmy kolejny rok… środa, 11 kwiecień 2018, godz. 00:15

001Wczoraj odbyła się kolejna już inauguracja roku muzealnego w Prywatnym Muzeum Polsko-Amerykańskim „Hell’s Angel”.
Kol. Zygmunt Kraus pokazał przybyłym drugi już fragment przygotowywanej – największej w prawie 30. letniej historii Muzeum – wystawy „Droga do Niepodległości”, którą ukoronuje setną rocznicę odzyskania przez Polskę i Polaków Niepodległości.
Całość, jak zapowiada Autor, będzie można obejrzeć w dniu 13 września br., w 74. rocznicę zestrzelenia przez hitlerowców nad Zygodowicami amerykańskiego Liberatora B-24.
Samolotu bombowego, od którego nazwy własnej przyjęło nazwę to prywatne Muzeum.

Kolejnym dniem, w którym będzie można jeszcze w tym roku obejrzeć przywołaną tu wystawę, będzie dzień  11 listopada, kiedy nastąpi uroczyste zakończenie obchodów 100. lecia Niepodległej, zainaugurowanych przez kol. Zygmunta Krausa w dniu 11 listopada 2017 roku.

000Warto też odnotować, iż niespodziewanym Gościem kol. Zygmunta oraz Jego Muzeum była pani Renata Skorczyńska, pasjonatka historii i społecznik, mieszkająca obecnie w Witanowicach, która wraz z panią Edytą Bliźniak, na kartach książki „Parafia Witanowice z Sercem i Duszą”, wspomnieniami jej zacnych Mieszkańców zapisały historię tego polskiego skrawka ziemi, z historią amerykańskich lotników – upamiętnionych w murach tego Muzeum – włącznie.
Stąd przekazane kol. Zygmuntowi wydawnictwo już zajęło odpowiednie miejsce w muzealnej ekspozycji, tej właśnie historii poświęconej…

Spotkanie zakończyło się tradycyjnym w tym miejscu ogniskiem, nad którego płomieniami pieczono pierwsze w tym roku kiełbaski…
. . .
002 003 004 005
……………………………………………………………………………………………………………………

I tak dzisiaj otwarte dla zwiedzających pierwszy raz w tym roku drzwi Muzeum równie dzisiaj zamknęły się na kolejne pięć miesięcy, niezbędnych dla wykonania prac wieńczących trud właściciela tej placówki kultury dla godnego uczczenia stu lat od powrotu Polski na mapy Europy i Świata, po 123. latach zaborów.

Jak napisałem wyżej, po dzisiejszej inauguracji kolejnego już roku muzealnego, placówka otworzy swoje podwoje dla zwiedzających dopiero 13 września 2018 roku.

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT