Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » SSLW RP O/KRAKOWSKI » Setna rocznica urodzin…
Setna rocznica urodzin… sobota, 23 styczeń 2016, godz. 15:20

0000Tak się składa, że rejestrowałem w formie video w swoim życiu wiele różnych uroczystości. Chrztów, ślubów, studniówek i różnego rodzaju jubileuszy nie byłbym już wstanie policzyć. I kiedy w latach 90. ub. wieku, dane było mi filmować rodzinne uroczystości u Romów, jakże odmienne oo naszych, polskich – pomyślałem, że zarejestrowałem już pewnie wszystko, co można…

Jednak wczoraj, 22 stycznia, okazało się, że byłem w błędzie…
Wszak pierwszy raz w swoim życiu dostąpiłem zaszczytu filmowania niecodziennego Jubileuszu – obchodów… 100. Rocznicy Urodzin.

DSC_6239Tak Drodzy Państwo, 22 stycznia 1916 roku, w Sanoku urodził się nasz wczorajszy Jubilatpułkownik pilot Ludwik KREMPA, uczestnik Bitwy o Anglię, Kawaler Orderu Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyża Walecznych uhonorowany również Polową Odznaką Pilota i Medalem Lotniczym.
W roku 2013 płk pil. Ludwik Krempa został też uhonorowany medalem ufundowanym przez Ambasadę Polską w Tunezji z okazji 70. rocznicy powstania jednostki Polski Zespół Myśliwski (Polish Fighting Team, PFT)zwanej Cyrkiem Skalskiego. Medal został wręczony przez kol. Roberta Springwalda podczas naszego wspólnego spotkania w Muzeum Armii Krajowej.
11 listopada 2015 roku, pierwszy raz od zakończenia wojny odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Oficerskim Odrodzenia Polski.

Znam pana Pułkownika nie od wczoraj. Wiele razy rozmawialiśmy, a niektóre z tych rozmów możecie obejrzeć na moim kanale na YouTube. Jednak żadna z nich nie przyniosła tylu emocji i tylu wrażeń co wczorajsze nasze wspólne spotkanie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

DSC_6128Jako ciekawostkę podam, że mając 96. lat nasz Przyjaciel jeździł jeszcze własnym samochodem. Teraz albo chodzi spacerkiem, albo korzysta z komunikacji miejskiej bądź międzymiastowej, bo jak twierdzi, już nigdzie się mu nie spieszy…

Organizatorem obchodów Jubileuszu 100. Rocznicy Urodzin były: Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, którego pan Pułkownik Ludwik Krempa jest członkiem, Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa, Muzeum Lotnictwa Wojskowego oraz 8. Baza Lotnictwa Transportowego w Balicach.

Były życzenia m.in. od Prezydenta RP, Ministra Obrony Narodowej, Szefa Sztabu Generalnego, Wojewody Małopolskiego oraz chyba te Jubilatowi najbliższe – od Rodziny i Przyjaciół.
Były też torty ufundowane przez Rodzinę i… 200. lat od Przyjaciół oraz wspomnień czar…

Cała reszta w… relacji poniżej.
. . .

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT