Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Historia czynu niepodległościowego » Skrzydła Twierdzy Kraków…
Skrzydła Twierdzy Kraków… sobota, 14 marzec 2015, godz. 10:14

DSC_1306Dzięki zaproszeniu od mjr pil. Stefana Glądysa oraz od dra Krzysztofa Wielgusa (foto obok – przyjaciela SSLW RP Oddział Krakowski oraz Zygmunta Krausa i Jego prywatnego Muzeum), miałem zaszczyt nie tylko wzięcia udziału ale też zarejestrowania na Politechnice Krakowskiej wykładu zatytułowanego „Skrzydła twierdzy Kraków”…
I zacznę może od tego, że prace dr Krzysztofa Wielgusa wykładowcy i pracownika naukowego Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, nad uratowaniem historii Twierdzy Kraków trwają od ponad 30. lat.
A jest co ratować, bo to właśnie Twierdza Kraków, wybudowana przez zaborcę austriackiego na zrębach umocnień zaprojektowanych 220 lat temu przez Tadeusza Kościuszkę, przyczyniała się do tego, że kozacy z 10. brygady kawalerii gen. Fiodora Kellera nie pocwałowali Traktem Królewskim na Wawel, a car Mikołaj II z księciem Mikołajem Mikołajewiczem oraz gen. Radko Dimitriewem nie odebrali na Błoniach defilady zwycięstwa przy dźwiękach Dzwonu Zygmunta. To właśnie dzięki Twierdzy Kraków rosyjski „walec zatarł się” pod Krakowem i cofnął na linię Dunajca.
Historia to jeszcze mało znana i nieprosta…

Bo trudno współczesnym uwierzyć, iż to właśnie austriacka forteca wokół polskiego, królewskiego Krakowa, Polacy w błękitno-siwych mundurach armii Najjaśniejszego Pana oraz forty projektowane i budowane przez Polaków, późniejszych twórców sił zbrojnych Odrodzonej Rzeczypospolitej, uratowały Kraków oraz całą Galicję od okupacji ze strony zaborcy rosyjskiego…
Dlatego, tak jak ja pytałem kilka dni temu, tak i dr Krzysztof Wielgus pyta, czy zaborca austriacki to tak naprawdę wróg, czy… sojusznik?
Bo to wszystko, co od lat ratuje m.in. (bowiem w projekcie bierze udział wiele osób i instytucji) dr Krzysztof Wielgus, to nie biało-czarna westernowa opowieść o dobrych i złych… Nie ckliwy mit niegdysiejszej Galicji i nie jadowita nieśmiertelność, którą zgotował Austro-Węgrom genialny autor „Wojaka Szwejka”.
To milczenie…
400. zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych i ogromu miasta-widma, największej, ciągle istniejącej fortecy nieistniejącej monarchii. Twierdzy Kraków (za: dr Krzysztof Wielgus).
Twierdzy, której historia nierozerwalnie łączy się z historią początków lotnictwa…

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT