Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Z kart historii » Święto polskiego oręża…
Święto polskiego oręża… czwartek, 15 Sierpień 2013, godz. 23:49

15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, obchodzone jest Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku.
I nawet nie wiedzieć dlaczego, kiedy…
W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku, w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób słynną kontrofensywę, w wyniku której, dzięki przemyślanej taktyce wojennej marszałka Józefa Piłsudskiego rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował prawnie rozkaz Ministra Spraw Wojskowych – gen. broni Stanisława Szeptyckiego, nr 126; z dnia 4 sierpnia 1923 roku.
Rozkazem tym podano m.in., że: „… w dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.”.
I tamto Święto Żołnierza nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym!

W tym roku na Wadowickiej Ziemi, w uroczystej oprawie, pamięć Żołnierzy roku 1920 uczczono – w Stadninie „Hucuł” w Sułkowicach – II Piknikiem Ułańskim z okazji Święta Żołnierza Polskiego. Imprezę rozpoczęły zawody jeździeckie dla dzieci i młodzieży.
Jednak centralnym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego było odsłonięcie tablicy poświęconej IV Szwadronowi Zwiadu im. 21 Płku Ułanów Nadwiślańskich, którą zaprojektował pan Kazimierz Jończy. Uroczystość tą zaszczycili swoją obecnością m.in. mjr Szczeżywój Burzyński, radny Rady Powiatu – Zbigniew Mieszczak, ułani Oddziału Małopolskiej Kawalerii im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu wadowickiego.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy i wystąpieniach zaproszonych gości Oddział Małopolskiej Kawalerii, w strojach z okresu Powstania Styczniowego, zaprezentował swoje umiejętności jeździeckie, w tym wspaniałym widowiskowo Kadrylem Ułańskim do taktów Bogarodzicy oraz pieśni ułańskich. Równie widowiskowe były kolejne pokazy…
Ujeżdżania, w wykonaniu pani Jolanty Styrny oraz sprawności bojowej z konia, w wykonaniu pana Jacka Styrny, występującego podczas pokazu w polskim stroju husarskim (zbroja).
W przerwach pomiędzy kolejnymi punktami programu zebrani mogli posilić się wojskową grochówką, potrawami z rożna oraz innymi wspaniałościami dla ciała, którego duch tak bardzo ubogacony został wspaniałą atmosferą uroczystości i miejsca dzięki właścicielowi Stadniny „Hucuł” – panu Józefowi Brzazgaczowi.

Tu muszę dodać, że Stadnina „Hucuł”, to nie tylko miejsce, w którym okazjonalnie możemy wspólnie świętować… To także jedyne takie miejsce w naszym powiecie, gdzie możemy w miłej i sympatycznej atmosferze odpocząć każdego dnia oraz skorzystać z atrakcji tam proponowanych, w tym głównej, jaką jest jazda konna.
Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie internetowej Stadniny „Hucuł”.

Na koniec dodam, że uczestnicząc w tym wspaniałym Pikniku, po prostu czułem się tam – pomiędzy tymi licznie zgromadzonymi ludźmi – zawstydzony… Szczególnie, kiedy zobaczyłem co może dla innych zrobić od serca Człowiek i skonfrontowałem to z wadowicką nicością, bezwartościową tandetą władz samorządowych naszej gminy!

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT