Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Historia czynu niepodległościowego » Szczęśliwy dzień i szczęśliwa noc jedynego w Wadowicach… Muzeum!
Szczęśliwy dzień i szczęśliwa noc jedynego w Wadowicach… Muzeum! sobota, 18 Maj 2013, godz. 16:19

Szanowny Panie Prezydencie.
W imieniu własnym oraz jedynego w Europie Prywatnego Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell’s Angel”, składam na Pana ręce wniosek o nadanie Orderu Orła Białego – majorowi-pilotowi Władysławowi Janowi Nowakowi, urodzonemu w Choczni w roku 1908, pierwszemu pilotowi, których w walce o Wolną Polskę jako pierwszy w historii lotów nocnych zestrzelił hitlerowski samolot nad Londynem.”.

Tymi słowami wadowicki kolekcjoner oraz właściciel jedynego w Europie Prywatnego Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej – Zygmunt Kraus, rozpoczął swój list przewodni do wniosku o nadanie Orderu Orła Białego z dnia 15 kwietnia 2013 roku, do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Dodał też, że „… Władysław Jan Nowak za ten heroiczny czyn zapłacił bardzo wysoką cenę: żołnierze SS najpierw zgwałcili, a potem zastrzelili mieszkającą w Polsce Jego małżonkę.”.

Kontynuując poinformował pana Prezydenta, iż nie będzie opisywał losów Bohatera, o którym przez lata Rzeczypospolita zapomniała – jak przy wniosku o nadanie odznaczenia czy orderu wymaga prawo, ponieważ – szczególnie jako historyka – na pewno pana Prezydenta zainteresuje biografia tego wspaniałego Patrioty i Człowieka, którą w uzupełnieniu wniosku o nadanie Orderu Orła Białego, Zygmunt Kraus załączył.

Przesłał również skromny, około 100. stronicowy folder o historii i czasie teraźniejszym swojego Muzeum oraz jego ekspozycjach tematycznych, wraz z zaproszeniem prezydenta Bronisława Komorowskiego do zwiedzenia tej jedynej w Europie placówki kultury.

I nie musiał Zygmunt Kraus czekać w nieskończoność – jak wadowiczanie czekają na odpowiedzi z tutejszego ratusza…
Pismem z dnia 10 kwietnia br., otrzymał podziękowanie za załączone do wniosku publikacje oraz zaproszenie w progi swojego Muzeum, a także informację, iż wdrożone zostały procedury zmierzające do realizacji złożonego na ręce Prezydenta RP wniosku…

Jeszcze przypomnę, że również na złożone przez Zygmunta Krausa wnioski, lotnicy amerykańscy, którzy brali udział w walkach nad Wadowicami, uzyskali tytuły Honorowych Obywateli Miasta Wadowic i Honorowych Członków AK, oraz zostali odznaczeni „Krzyżem Armii Krajowej” i „Krzyżem Weterana”.

W tym miejscu dodam, iż główną ekspozycją, od której Prywatne Muzeum Zygmunta Krausa bierze swoją nazwę, są stałe zbiory poświęcone losom załogi amerykańskiego Liberatora B-24 „Hell’s Angel” nr. 4251139, z 485. Grupy Bombowej, 831. Dywizjonu, 15. Air Force. Również Zygmunt Kraus był w 1991 roku współinicjatorem budowy Obelisku lotników Amerykańskich w miejscu tragedii załogi amerykańskiego Liberatora w Zygodowicach.

Dodam też, iż w tym roku, właśnie w maju, minęło dziesięć lat od czasu, kiedy po wyrzuceniu Zygmunta Krausa wraz z Jego zbiorami, przez władze samorządowe gminy Wadowice z lokalu należącego do Urzędu Miejskiego, podwoje swojego prywatnego Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej, ten kolekcjoner i pasjonat historii otworzył przy ul. Konstytucji 3 Maja 23 A, w Wadowicach, wystawą kapliczek profesora wadowickiego gimnazjum, Jana Sarnickiego – „Cyrula”.
I przez te minione dziesięć lat Prywatne Muzeum Zygmunta Krausa znacznie poszerzyło swoje ekspozycje… Obok tej wiodącej, poświęconej lotnikom amerykańskim, zestrzelonym nad Zygodowicami, pokazuje wadowiczanom oraz przyjezdnym unikalne, składające się z oryginalnych eksponatów zbiory tematyczne zamknięte w ekspozycjach:

„Jan Paweł II wśród przyjaciół Malarzy”, gdzie ogromną większość prac stanowią obrazy i pamiątki po gimnazjalnych profesorach przyszłego papieża, ale też prace Wincentego Bałysa – rzeźbiarza, malarza, grafika, członka Zegadłowiczowskiej Grupy „Czartak”, zamordowanego w pierwszych dniach okupacji hitlerowskiej, Karola Pustelnika, Franciszka Suknarowskiego, Jędrzeja Wowry i wielu innych oraz przedmioty związane z samym Karolem Józefem Wojtyłą.

Kolejną, jest ekspozycja poświęcona właśnie pilotowi Władysławowi Janowi Nowakowi, pochodzącemu z Choczni, który jako pierwszy w historii, podczas II wojny światowej zestrzelił niemiecki samolot w lotach nocnych nad Londynem, za co, po ogłoszeniu tego bojowego sukcesu przez dowództwo wojsk brytyjskich z podaniem danych osobowych i adresowych Bohatera, hitlerowcy najpierw zgwałcili, a potem zamordowali Jego żonę, mieszkającą cały czas w Choczni.
Dlatego obok ekspozycji poświęconej pamięci Władysława Jana Nowaka, zwiedzający mogą zapoznać się też ze zbiorem elementów wyposażenia oraz przedmiotów codziennego użytku żołnierzy armii hitlerowskiej oraz oryginalną fotografią Ewy Braun – kochanki i kilkugodzinnej żony Adolfa Hitlera.

Dalej mamy ekspozycje i zbiory poświęcone Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera oraz Ignacemu Paderewskiemu, z Jego rękopisami a także oryginalnymi deklaracjami pierwszych członków „Sokoła”, wśród których jest m.in. deklaracja ojca prof. Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy politycznego 39. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Jamesa Earla Cartera.
Są tam też oryginalne, pisane ręką Paderewskiego sprawozdania z kolejnych zebrań członów Stowarzyszenia oraz rozliczenia finansowe.

Kolejna ekspozycja upamiętnia Ofiary Katynia oraz katastrofy smoleńskiej, łącząc te dwie największe tragedie z polskiej historii osobą Wojciecha Seweryna – przyjaciela Zygmunta Krausa oraz autora ostatnich fotografii prezydenta Lecha Kaczyńskiego – który zginął pod Smoleńskiem w drodze na grób Ojca zamordowanego przez NKWD.
Obok okazale prezentuje się jedyny dostępny w Wadowicach zbiór pamięci dla „Czynu Niepodległościowego”, poświęcony żołnierzom i historii wadowickiego 12 Pułku Piechoty.

Ekspozycją zamykającą zwiedzanie Muzeum Zygmunta Krausa, jest niespotykany nigdzie indziej w kraju zbiór przedmiotów kultu religijnego, przedmiotów codziennego użytku, obrazów, fotografii oraz innych pamiątek po wadowiczanach narodowości żydowskiej. Zbiór wręcz bezcenny, bowiem trudny już do odtworzenia z uwagi na wojenny los wadowickich Żydów oraz uwarunkowania powojenne, niezbyt sprzyjające zachowaniu tego typu eksponatów…
Warto tu jeszcze dodać, że w zbiorach Muzeum znajduje się jeden z dwóch przyznany mieszkańcom Wadowic medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, nadany już pośmiertnie panu Stanisławowi Śliżewskiemu, teściowi właściciela Muzeum.

Kulminacją działalności tej placówki muzealnej w każdy kolejny rok są obchody rocznicy zygodowickiej tragedii, organizowane w dniu 13 września, w których obok wadowiczan i przedstawicieli amerykańskich władz konsularnych uczestniczą również rodziny nieżyjących już lotników z amerykańskiego Liberatora.

W tym roku obok stałych uczestników tych uroczystości, do których zaliczani są również Seniorzy Lotnictwa Wojskowego RP, swoją obecność 13 września już zapowiedział Dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach – płk dyplomowany, pilot Jacek Łazarczyk, wraz ze swoimi żołnierzami.
I co również istotne, obchody te ubogaci wystawa eksponatów Zygmunta Krausa z czasów Konfederacji Barskiej, tymże Konfederatom poświęcona, o której nieco więcej już w najbliższy wtorek…

A dzisiaj jeszcze czeka na nas Noc Muzeum…
Prywatnego Muzeum Zygmunta Krausa… W bardzo wąskim gronie Przyjaciół tej jedynej w Wadowicach placówki kultury w dosłownym tego słowa znaczeniu… Bo tu nie będziemy musieli oglądać „pożyczek z Jagiellonek”, czy kamiennego Chrystusika Frasobliwego „Wowry”…
Wszak takie „okazy” to tylko w zbiorach… ratuszowego „hurramuzeum” bądź pierwszym w mieście Wojtyły domu… pod czerwoną latarnią!

I do tego do obejrzenia razem z urzędującymi tam całymi sztabami histeryków, włącznie z takimi o przepięknej arabskiej urodzie, nie mających jednak zielonego pojęcia o historii, kulturze i twórcach regionu!

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT