Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Historia czynu niepodległościowego » W darze dla Jana Pawła Drugiego…
W darze dla Jana Pawła Drugiego… poniedziałek, 14 Kwiecień 2014, godz. 13:39

Zapowiada się co raz ciekawiej. Z posiadanych informacji wiem, że Prywatne Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell’s Angel” przeżyje w dniu 27 kwietnia br., najazd turystów z kraju i spoza jego granic… Licznie zapowiadają też w tym dniu swoją wizytę w progach Muzeum sami mieszkańcy Wadowic.

Ekspozycje kol. Zygmunta Krausa – „W darze dla Jana Pawła Drugiego”, których przygotowanie właśnie dobiega końca, robią naprawdę wrażenie. Zwłaszcza oryginalne dokumenty, mające bezpośredni związek bądź to z samym Karolem Wojtyła, bądź z jego rodzicami.
Podobnie „Sztuka Sakralna”, jakże bliska Karolowi Wojtyle, która dotychczas tylko jeden raz pokazywana, dzisiaj na stałe wraca do jednej z licznych ekspozycji tego Muzeum.
Bowiem Prywatne Muzeum Zygmunta Krausa, finansowane wyłącznie z prywatnych środków tego pasjonata historii bez dotacji
(np. w wysokości 25., czy 47. milionów – kwoty padają różne) z publicznych pieniędzy, to obok ekspozycji poświęconych i ofiarowanych Karolowi Wojtyle, również ekspozycje upamiętniające lotników polskich oraz amerykańskich, Błękitną Armię gen. Hallera, „Sokolników” i Ignacego Paderewskiego, Ofiary Katynia oraz Smoleńska, Kościuszkę i Pułaskiego, Konfederatów Barskich, Żołnierzy 12 Pułku Piechoty, a także ta przypominająca bogactwem oryginalnych eksponatów wadowickich Żydów.
Tu warto dodać, że obok oryginalnych fotografii wadowiczan narodowości żydowskiej i należących kiedyś do nich naczyń codziennego użytku, każdy zwiedzający będzie mógł obejrzeć rzadko spotykanie szaty i naczynia liturgiczne, wykorzystywane wyłącznie w obrzędach religijnych Narodu Wybranego.

Muzeum, z uwagi na charakter ekspozycji oraz wcześniejsze zobowiązania wobec zorganizowanych grup turystycznych, będzie w roku 2014 otwarte dla ogółu zwiedzających tylko przez trzy dni: w dniu kanonizacji Karola Wojtyły: 27 kwietnia, w dniu Jego urodzin, 18 maja oraz już tradycyjnie w dniu 13 września, kiedy to, w ramach ogólnopolskiego programu, o godz. 12:00 upamiętnimy 70. Rocznicę Walk Lotników Amerykańskich o Wolność Polski i Polaków.

I na te dni nie jest wymagana żadna rezerwacja.

W zasadzie każdy, kto przybędzie w progi placówki będzie miał okazję zapoznania się z bogactwem pamiątek i historii jakie ta jedyna w kraju (o ile nawet nie w Europie) placówka muzealna oferuje zwiedzającym i co ważne – BEZPLATNIE!

Warto jednak zapamiętać, że obowiązuje tu CAŁKOWITY ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA, który będzie przestrzegany z całą surowością oraz równie CAŁKOWITY ZAKAZ WSTĘPU, ale tylko dla przedstawicieli władz samorządowych Gminy Wadowice (którzy od początku powstania placówki obłożyli ją prewencyjną cenzurą informacji, reklamując w zamian „wirtualne muzeum pewnego czynu Michała nazwisk dwojga”, przy ul. Mickiewicza 14, które po prostu nigdy tam nie istniało i nadal nie istnieje).

W pozostałych dniach przyjmowane będą grupy turystów, w tym m.in. liczne z Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii oraz USA i Japonii , które jeszcze w ubiegłym roku zarezerwowały dla siebie terminy zwiedzania placówki.

Na koniec dodam, że chociaż posiadam w swoich zbiorach nie tylko bogatą kolekcję fotografii poszczególnych ekspozycji oraz z dygitalizowaną dokumentację, nie będę jej tu publikował z uwagi na liczne wcześniejsze naruszenia praw autorskich.
No i co oczywiste dlatego, aby każdy mógł osobiście obejrzeć te nie spotykanie gdzie indziej… wyłącznie oryginały.

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT