Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » Coś z kultury » „WADOWICZANIE”…
„WADOWICZANIE”… środa, 29 luty 2012, godz. 13:51

Do wadowickich księgarń trafiła prawdopodobnie pierwsza tak rzetelna pozycja o mieście i jego mieszkańcach, autorstwa Zbyszka Jurczaka, wadowickiego „pnioka”, bądź jak sam siebie nazywa… flacorza. Pozycja, którą – jak pisze – nie aspiruje do pracy naukowej, jednak w mojej ocenie wszystkie te „naukowe” przewyższająca wiedzą o naszej lokalnej przeszłości…
„… tym opracowaniem pragnę przypomnieć obecnym mieszkańcom miasta ich poprzedników: dawnych wadowiczan.
Oczywiście nie wszystkim mieszkańcom i nie wszystkich wadowiczan…” – zaznacza Zbyszek już we stępie do swojej pracy.
 I zastrzeżenia tego nie będę komentował, bowiem zaraz po wstępie słowa te dostatecznie uzupełnia sam Zbyszek, krótkim kursem historii Wadowic… czyli czymś, co każdy gramotny flacorz wiedzieć powinien!
Opracowanie „Wadowiczan” zajęło Mu kilka lat, ale były to lata zarówno pracy owocnej jak i bardzo pożytecznej.
Tak jak sama książka!
Warta uwagi wszystkich tych, którzy starają się, aby ich wiara nie dominowała nad rozumem…
I wbrew obrzydliwym stwierdzeniom anonimowych „znawców”, rozpowszechnianym na lokalnych portalach, książka wydana została na koszt Autora, bez jakichkolwiek budżetowych dotacji.
Pozostaje mi tylko polecić, ale – co napisałem wyżej – jedynie tym Czytelnikom, u których wiara nie dominuje nad rozumem… Bo nie znajdziecie Państwo w „Wadowiczanach” Zbyszka Jurczaka, żadnego bajkopisania pod potrzeby lokalnej władzy, do którego przez minione lata tak przyzwyczaili nas lokalni… „histerycy”!

I nie ukrywam, że jestem bardzo ciekaw, czy tych, u których wiara nie dominuje nad rozumem jest w tym mieście przynajmniej… sześciuset?

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT