Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » SSLW RP O/KRAKOWSKI » WILGA-311 po raz trzeci…
WILGA-311 po raz trzeci… środa, 30 grudzień 2015, godz. 08:53

000027 grudnia 2015 roku uczestniczyliśmy w trzeciej już rekonstrukcji historycznej na Polankach nad Szczawą. Na początek byliśmy świadkami odsłonięcia pamiątkowych tablic, które staną na szlaku turystycznym: Lotnicze Ślady w Karpatach, upamiętniając wydarzenia lotniczo-historyczne nad wieloma Małymi Ojczyznami Polski Południowej.
Tablice odsłonięto przy zabytkowym kościółku partyzanckim w Szczawie.

Następne udaliśmy się na zrzutowisko WILGA-311 /Polanki nad Szczawą/, gdzie rozpoczęły się uroczystości związane z trzecią już rekonstrukcją historyczną, upamiętniającą ostatni zrzut dla Armii Krajowej przez lotników z 1586. Eskadry Specjalnego Przeznaczenia.
71 lat temu, w nocy z 27 na 28 grudnia 194 roku, mjr pilot Antoni Tomiczek zrzucił na to właśnie zrzutowisko ostatnie tamtej wojny zaopatrzenie dla żołnierzy Armii Krajowej. Była to zarazem ostatnia akcja zmarłego przed dwoma laty, w wieku 98. lat, tego polskiego Pilota.
Pasjonaci lotnictwa, AK i okoliczni mieszkańcy uczcili to wydarzenie, doceniając wysiłek zbrojny lotnictwa polskiego w okresie II wojny światowej oraz żołnierzy polskiego podziemia. „Pomysł uroczystości zrodził się w Krakowskim Oddziale Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP jeszcze za życia mjr. Antoniego Tomiczka. To dzisiejsze spotkanie na polanie w Szczawie było poświęcone jego pamięci” – powiedział obecny na uroczystości Prezes Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – płk pil. Stanisław Wojdyła.

Więcej relacji znajdą Państwo na stronach Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz pana Aleksandra Gucwy z Sękowej.

 

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT