Wadowice

n/a°C

" ... Największym niebezpieczeństwem jest,
kiedy się człowieka zniewala mówiąc mu jednocześnie
że czyni się go wolnym.
Temu musimy zapobiec." Karol Józef Wojtyła.
scorpion
kontakt wcieniusanpietro.blogspot.com zbyszekjurczak.pl wadowiceonline.pl pałacowy bajkopisarz blog dziadunia obywatel wadowic tatoo-krakow.com inicjatywawadowice.pl wadowickie ciekawostki cedron news
Start » SSLW RP O/KRAKOWSKI » Zmarł Jan Dihm…
Zmarł Jan Dihm… czwartek, 11 sierpień 2016, godz. 08:00

Jan DihmZ wielkim smutkiem informuję, że 3 sierpnia, w Wadowicach, w wieku 79 lat zmarł nasz kolega klubowy Jan DIHM. Znakomity instruktor modelarstwa lotniczego, wychowawca wielu pokoleń modelarzy.

Jan DIHM syn  Jana i Wandy urodził się  27 września 1937 w Gorzeniu Dolnym, w powiecie Wadowickim.
Budowę modeli lotniczych rozpoczął samodzielnie w 1944 r. Po wojnie został współzałożycielem i przewodniczącym Ligii Lotniczej, w liceum w Wadowicach. Zorganizował i prowadził modelarnię. Brał udział w pierwszych zawodach modeli latających w podkrakowskim Bodzowie i na Pasterniku. Podczas studiów na Politechnice Krakowskiej (Wydział Architektury), uczęszczał do modelarni w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Krowoderskiej. W 1955 po raz pierwszy uczestniczył w ogólnopolskich zawodach w Warszawie, zajmując w kategorii „gumówek” 2 miejsce, a „szybowców” miejsce 7. Od tej pory brał udział we wszystkich zawodach rangi mistrzostw Polski. Od 1956 członek Aeroklubu Krakowskiego. W 1957 pierwszy wyjazd na mistrzostwa świata do Czechosłowacji. Po studiach powrócił do Wadowic i nadal budował modele. Startował w mistrzostwach świata i Polski, oraz w zawodach krajowych i zagranicznych, w kategorii modeli z napędem gumowym F1B i F1C, oraz modeli holowych F1D i F1L.W latach 1979-2007 prowadził modelarnię lotniczą przy spółdzielni mieszkaniowej w Wadowicach. Był członkiem KKSL.

Za pracę społeczną i zawodową był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in.  „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski”, Złoty i Brązowy Medal Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki i inne.

Został pochowany w rodzinnym grobowcu w Wadowicach w sobotę, 6 sierpnia. W uroczystościach żałobnych wziął udział nasz przedstawiciel, kol. Paweł Janiszewski.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

Leszek Mańkowski – Prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa

Materiał źródłowy: strona internetowa KKSL.

(scorpion)
NAPISZ DO MNIE: KONTAKT